24-06-2019

Projekt statutu w rękach Senatorów

Jak już informowaliśmy, w dniu 16 maja 2019r. Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przekazała J.M. Rektorowi uwagi do projektu statutu z dnia 15 kwietnia 2019r. ( https://solidarnosc.portal.prz.edu.pl/aktualnosci/art52,opinia-projektu-statutu-z-15-04-2019r.html).

W dniu 21 maja br. otrzymaliśmy do zaopiniowania nową wersję projektu statutu uczelni. W związku z nieuwzględnieniem wielu istotnych dla nas zmian oraz wprowadzeniem nowych regulacji dotyczących m. in. procedury wyboru Rektora, czy też usunięcia ze zbioru organów Rady Dyscyplin związki zawodowe spotkały się w dniu 04 czerwca z władzami uczelni. W wyniku prowadzonych rozmów doszło do konsensusu w kilku sprawach postulowanych przez stronę społeczną, a przede wszystkim: w sprawie przywrócenia Radzie Dyscypliny statusu organu, w sprawie zmian w zapisie dotyczącym wskazywania przez Radę Uczelni wszystkich kandydatów zaopiniowanych przez Senat. Po tym spotkaniu nasz związek otrzymał odpowiedzi na uwagi zgłoszone w dniu 16 maja oraz protokół z tego spotkania sporządzone przez władze uczelni (w załączeniu). W dniu 17 maja przekazano J.M. Rektorowi ostateczne uwagi do projektu statutu (w załączeniu). W dniu 18 maja odbyło się posiedzenie Rady Uczelni podczas którego Rada opiniowała projekt statutu. Niestety, ale ze względu na interpretację przez Radę zapisów dotyczących uprawnienia do wskazywania kandydatów na rektora związki zawodowe musiały zwrócić się do władz uczelni w sprawie wskazania innego podmiotu, który mógłby również wskazywać kandydatów na rektora (w załączeniu). Czy jednak dojdzie do przyjęcia tej propozycji zależy od wysokiego Senatu - poniżej wersja projektu statutu przekazana Senatorom.