Uchwały i Wnioski Walnego Zebrania Delegatów
NSZZ „Solidarność” Politechniki Rzeszowskiej
z dnia 01.03.2007 roku
Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Politechniki Rzeszowskiej wybrało w dniu 1.03.2007 komisję uchwał i wniosków w składzie:
Kol. Zofia Byczkowska,
Kol. Małgorzata Łatka.
Komisja Uchwał i Wniosków stwierdza, że w dniu 1.03.2007 zostały przyjęte przez Walne Zebranie Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”
Politechniki Rzeszowskiej następujące 2 stanowiska i 4 apele:
Stanowisko 1.
WZD NSZZ „Solidarność” PRz zwraca się do KSN NSZZ „Solidarność” o podjęcie stanowczych działań w sprawie polityki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zastosowany sposób kategoryzacji jednostek, rozporządzenie w sprawie zasad podziału dotacji budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych, projekty ustaw o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki, a także Założenia do ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie Wyższym, w jednoznaczny sposób promują silne ośrodki akademickie. Takie działania są krzywdzące dla młodzieży studiującej w mniejszych ośrodkach akademickich. Odbieramy to jako naruszenie równości dostępu do środków kształcenia.
Stanowisko 2.
Delegaci zebrani na WZD NSZZ „Solidarność” PRz zwracają się do Komisji Krajowej, poprzez Zarząd Regionu w Rzeszowie o przygotowanie i opublikowanie wykazu współpracowników SB i WSI, pełniących funkcje związkowe w NSZZ „Solidarność” (delegatów na zjazdy krajowe, członków KK, KKR, ZR, KR, sekretariaty branżowe, fundacje gospodarcze itp.) w latach 1980 – 2007.
Apel 1.
WZD NSZZ „Solidarność” PRz zwraca się do Senatu PRz o podjęcie stanowiska w sprawie działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczącego prowadzonej polityki.
W stanowisku tym należy odnieść się do stosowanego sposobu przeprowadzania kategoryzacji jednostek, rozporządzenia w sprawie zasad podziału dotacji budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych, projektów ustaw o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki, a także Założeń do ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie Wyższym.
Uważamy, że prowadzona aktualnie polityka zagraża autonomii naszej Uczelni i krzywdzi studiującą u nas młodzież.
Apel 2.
Delegaci WZD NSZZ „Solidarność” PRz apelują do JM Rektora o zwrócenie się do dziekanów i rad wydziałów, aby przy ustalaniu osobowych składów wydziałowych komisji, a zwłaszcza komisji ds. oceny nauczycieli akademickich, powoływano osoby ściśle identyfikujące się z naszym środowiskiem, stosunkowo młode, zatrudnione na podstawie mianowania. Być może spowoduje to, że nowe, właściwe spojrzenie, a podejmowane trudne decyzje będą rzetelne i sprawiedliwe.
Apel 3.
Delegaci WZD NSZZ „Solidarność” PRz apelują do Senatu Politechniki Rzeszowskiej o skierowanie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego stosownego wniosku o przywrócenie dotacji celowej do obiadów studenckich, co poprawiłoby możliwości dożywiania ubogiej młodzieży studenckiej.
Apel 4.
WZD NSZZ „Solidarność” PRz zwraca się z apelem do JM Rektora o przeanalizowanie konieczności zatrudniania na podstawie umowy o pracę pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny.
(apel przyjęto jednomyślnie)